Využitie
Proces a technológiu BLOWDEC je možné uplatniť ako výhodnú alternatívu k existujúcim technológiám vo viacerých oblastiach. Pre niektoré oblasti využitia procesu doteraz nie sú vo svete známe ekonomicky akceptované technológie spracovania (gudróny).
Recyklácia odpadov s obsahom ropných látok je oblasťou pre ktorú bol proces vyvinutý. Charakteristickou črtou je vysoká flexibilita ku zloženiu vstupného odpadového materiálu.
Väčšina odpadov s obsahom uhľovodíkov vznikajúcich pri ťažbe, doprave a spracovaní ropy, ako aj pri používaní ropných produktov je zmes olej - voda - tuhá látka. Jednotlivé druhy odpadov sa líšia iba rôznym pomerom jednotlivých zložiek a stabilitou disperzného systému, ktorým odpad často je. Zo širokého spektra takýchto odpadov krajnými príkladmi sú odpadový motorový olej na jednej strane a odvodnený olejový kal z rafinérie na druhej. Oba druhy odpadov je možné úspešne v procese BLOWDEC spracovať a zároveň získať olej späť. Keďže v procese dochádza aj ku krakovaniu prítomných uhľovodíkov, ekonomická hodnota získaného oleja je zaujímavá.
Overenou a veľmi perspektívnou oblasťou využitia technológie BLOWDEC v odpadovom hospodárstve je skvapalňovanie odpadových plastov, predovšetkým polyolefínov (PE, PP), polystyrénu (PS) ako aj ďalších rozšírených plastov.
Krakovanie ťažkých uhľovodíkov prestavuje ďalšiu atraktívnu oblasť použitia technológie BLOWDEC. Štiepenie - krakovanie veľmi ťažkých ropných frakcií je investične veľmi náročný postup pri hĺbkovom spracovaní ropy v sofistikovaných rafinériách.
Ako surovinu pre BLOWDEC sa využijú ťažké zvyšky po atmosférickej a vákuovej destilácii ropy, prípadne jej chemickom spracovaní.
Využitie alternatívnych surovinových zdrojov, ťažkých rôp (Albánsko, Kazachstan), olejonosných bridlíc a pieskov (Athabaska - Kanada, Estónsko) alebo prírodných bitúmenov (Trinidad - Južná Amerika) prestavuje budúcu sľubnú oblasť použitia technológie BLOWDEC. Existujúce technológie umožňujú s dostatočným ekonomickým efektom zhodnotenie obrovských ložísk takýchto uhľovodíkov, avšak využitie procesu BLOWDEC môže zvýšiť atraktivitu týchto zdrojov uhľovodíkov.